منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1745 | کل بازدید : 262937 
دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧
 

چگونه میتوان تمرکز خود را تقویت کرد

تمرکز یعنی ثابت نگه داشتن توجه و دقت روی موضوع یا کاری که به میل و اراده ، انتخاب شده است.

ما 2 نوع تمرکز حواس داریم :

1-    تمرکز ارادی : تمرکز ارادی زمانی پیش می آید که شما در تلاش برای انجام کار یا حل مسئله ، با افکار مزاحم مواجه میشوید. در این حالت برای اینکه به موقیت برسید ، با روشهای مختلف در صدد مقابله با این افکار شده تا بتوانید بر موضوع مورد نظرخود متمرکز شوید.

2-    تمرکز غیر ارادی: تمرکز غیر ارادی زمانی شکل میگیرد که شما به صورتی درونی به کار یا حل مسئله ای مشتاق هستید. در این حالت شما بدون اینکه آگاهی چندانی از تمرکز قوای خود برای حل مسئله داشته باشید ، بوسیله تمایل و اشتیاق درونی، بر روی کار یا مسئله متمرکز میشوید.

پراکندگی حواس و علل آن

1-    حواس پرتی با منشائ درونی : دراین نوع از حواسپرتی، اندیشه ها و اشتغال های فکری و ذهنی انسان مانع از توجه و تمرکز او میگردند.

2-    حواس پرتی با منشائ بیرونی: در این نوع از حواس پرتی محیط پیرامون فرد که باعث درگیر شدن حواس پنج گانه میگردد،  مانع از تمرکزو توجه او میشود.

روشهای افزایش تمرکز

1-    آمادگی برای مطا لعه : دراین روش فرد به پیرایش تمام شرایطی که او را قادر می سازد تا با اطمینان و اعتماد به نفس بیشتر ، مطالعه نماید ، میپردازد.

2-    آمادگی روانی: آمادگی روانی به شکل پیچیده ای با رشد و تکامل بدنی، ذهنی و اجتماعی آمیخته است.

3-     داشتن علاقه به موضوع مورد مطالعه : اگر فرد تمایل یا علاقه به انجام کاری نداشته باشد نمی تواند بر انگیخته گردد. لذا علاقه مندی به موضوع تمرکز را نیز افزایش میدهد.

4-     تعیین هدف: هدف علاوه بر خواستن و طلب کردن ، نیروی لازم را برای فعالیت بوجود آورده و سبب افزایش تمرکز میگردد.

5-     تعیین زمان ومکان مطالعه : تعیین زمان و مکان مناسب باعث ایجاد تمرکز، عدم سردرگمی،جلوگیری از اتلاف وقت و فهم بهتر مطا لب میگردد.

6-     ترک افکار منفی و داشتن افکار مثبت: مطا لعه عمیق و یاد گیری ثمر بخش زمانی حاصل میگردد که فرد تصویر مثبتی از خود داشته و بتواند به خود اعتماد نماید. که این امر در موفقیت او بسیار موثر میباشد.

7-      طرح سوال: طرح سوال پیش از مطالعه ، فرد را وادار می سازد تا با تمرکز و دقت کافی و همچنین با انگیزه و علاقه بیشتر به مطالعه بپردازد.

8-     استفاده از راهنما: استفاده از راهنما (انگشت سبابه، مداد، فلش و.....) به هنگام مطالعه ، یکی از شیوه های افزایش تمرکز می باشد. این روش ساده علاوه بر ایجاد تمرکز باعث افزایش سرعت مطالعه، جلوگیری از برگشت دوباره خوانی ،اتلاف وقت و همچنین خستگی چشم و ذهن میگردد.

9-    خط کشین زیر مطالب مهم: هنگام مطالعه با استفاده از یک مداد ، مطالب مهم و اساسی را علامت گذاری نمایید. زیرا برای مشخص نمودن مطالب مهم و اساسی و خط کشیدن زیر آنها ، لازم است که با تمرکز و دقت بیشتری به مطالعه بپردازید.

10-یادداشت برداری هنگام مطالعه:شما طی دوران تحصیل اطلاعات زیادی دریافت می کنید که به خاطر سپردن تمام آنها امری غیر ممکن می باشد. بنابراین یادداشت برداری می تواند بسیار سودمند باشد. یادداشت برداری به این معنا نیست که بخش های طو لانی متن کتابها را کپی نمایید، بلکه مد نظر نوشتن نکات مهم یک متن میباشد. البته تصمیم گیری برای نوشتن اینکه کدام نکات مهمتر هستند بر عهده خود شماست که به مرور زمان یادگیری صورت می گیرد.

آموزش چند روش برای تقویت تمرکز

1-     تمرین "حواست را جمع کن" :هنگامی که حواستان پرت می شود و ذهنتان سرگردان است ، مرتب به خودتان هشدار دهید که " حواست را جمع کن" این روش کم کم سبب می شود که توجه شما به موضوع مورد نظرتان جلب گردد.

2-     روش عنکبوتی : اگر تار عنکبوتی را تحریک کنید تار تکان می خورد و عنکبوت نسبت به حرکت تار از خود واکنش نشان می دهد زیرا می خواهد علت حرکت را بیابد. ولی اگر چندین بار این عمل تکرار شود ، خواهید دید که عنکبوت دیگر نسبت به حرکت تار عکس العملی از خود نشان نخواهد داد . این روش را در ذهن خود پرورش داده ودر برابر حواسپرتی تسلیم نشوید. مثلا وقتی در به شدت بهم می خورد ، نباید به خودتان اجازه دهید که حواستان پرت شود . شما باید تمرکزتان را برای هدفی که در ذهن دارید حفظ کنید.

3-    تمرین " فرصتی برای افکار مزاحم "  : در طول روز زمان ویژه ای برای فکر کردن در باره ی مسائلی که به ذهن شما خطور می کنند وتمرکزتان را بهم می ریزند، اختصاص دهید. شما به خودتان اطمینان دهید که در زمان مخصوص ، حتما به این افکار مزاحم ، فکر خواهید کرد. پس به مطالعه خود ادامه دهید و تمرکزتان را فقط بر روی آنچه که می خوانید ، قرار دهید.

دانشگاه علوم بهزیستی...تماس با دانشگاهمراکز پژوهشیگروه های آموزشیمراکز درمانینقشه سایت دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved . دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی