منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1179 | کل بازدید : 258598 
زندگی خود را دوست بدارید و آن گونه که دوست دارید زندگی کنید
جمعه ٢٧ مهر ١٣٩٧
پیوندهای مفید


مدیریت مالی
 

فشار مالی بالاترین منبع استرس است. به عبارت دیگر یکی از فشارآورترین پدیده های زندگی این است که فرد در سطحی زندگی کند که متناسب با توان مالی اش نیست. از آنجایی که شروع زندگی دانشجویی تا حدی شروع یک زندگی مستقل تر نیز هست بهتر است که مهارت مدیریت مالی را بیاموزید و تمرین کنید. در اینجا چند تکنیک ساده برای پرهیز از چنین مشکلی ارائه گردیده است:

تکنیک هایی برای مدیریت مالی

1.        متوجه باشید که چه مقدار پول خرج می کنید.

افرادی که به خرج کردن معتاد شده اند، دیگر متوجه نیستند که چه مقدار پول خرج می کنند. ابتدا باید دقت کنید که هر آیتمی که قصد خرید آن را دارید چه قیمتی دارد و برای خرید هر یک از آن ها باید چه مبلغی را پرداخت کنید. این امر می تواند به شما کمک کند که حساب پول هایتان را داشته باشید و ببینید آیا واقعا به تمام چیزهایی که می خواهید بخرید، احتیاج دارید یا خیر. به عنوان مثال، یک شب که بیرون می روید، ببینید چقدر خرج میکنید. گاهی اوقات افراد آنقدر پول نوشیدنی و غذای دوستان خود را حساب می کنند که اصلا متوجه نمی شوند جیبشان خالی شده است. این افراد زمانی که به خانه برمی گردند احساس می کنند که باید مقداری از اسکناس هایشان را گم کرده باشند، غافل از اینکه تمام آنها را خرج دوستانشان کردهاند. شاید چیز گرانی هم نخریده باشند و فقط هزینه ی چای، قهوه و بستنی و.. دوستانشان را حساب کرده باشند؛ اگر با دقت بیشتری به این نوع خرج کردن های خود نگاه کنید، می بینید که اصلا نیازی به خرید هیچ یک از آن ها نبوده است.

2.                   تصمیمات آنی برای خرج کردن نگیرید.

اگر شما جزء افرادی هستید که به طور آنی تصمیم می گیرند تا اجناس گران قیمتی را خریداری کنند، باید بر روی این خصوصیت اخلاقی خود تجدید نظر کنید. اگر چیزی را می بینید که واقعا خوشتان می آید و می خواهید آن را همان لحظه بخرید، یک لحظه صبر کنید حداقل یک روز به خودتان وقت بدهید تا بیشتر روی خرید آن فکر کنید، شاید به این نتیجه رسیدید که اصلا نیازی به آن ندارید. اگر هم به آن احتیاج داشته باشید برمی گردید و آن را تهیه می کنید. با انجام این کار فرصت پیدا می کنید تا اجناس مشابهی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند را نیز پیدا کنید.

3.                   به مکان هایی که به راحتی می توان پول خرج کرد نروید.

اگر ما وقت زیادی را در مکان های خاصی صرف کنیم، خود به خود به سمت پول خرج کردن کشیده می شویم. این نوع پول خرج کردن ها صرفا احساسی هستند. بنابراین باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید اطراف مغازه های مورد علاقه تان پرسه نزنید. به پارک و یا جایی بروید که وسوسه پول خرج کردن به پایین ترین میزان خود برسد.

4.                   در زمان خرید اهداف خود را معین کنید.

پیش از آنکه به قصد خرید خانه را ترک کنید، لیستی از تمام چیزهایی که به آن احتیاج دارید تهیه کنید. این کار بیانگر آن است که شما تنها چیزهایی را می خرید که به آن احتیاج دارید و اجناس را تنها به این خاطر که " خوشم آمد" نمی خرید. هیچ گاه بدون تعیین اهداف خرید پا به بازارهای خرید نگذارید.

5.                   مایحتاج خود را اولویت کنید.

پیش از اینکه جنسی را بخرید ببینید ارزش آن چقدر است و تا چه حد به آن احتیاج دارید. اگر این کار را واقع بینانه انجام دهید، آنوقت متوجه می شوید که از هر 10 آیتمی که یادداشت کرده اید تنها به 8 مورد آن نیاز داشته اید. اگر برای این کار یک روز به خودتان مهلت دهید، آنوقت زمانی که برای خرید بیرون می روید تنها چیزهایی را تهیه می کنید که واقعا به آن نیاز دارید.

  1. از روی عادت پول خرج نکنید.

در اکثر مواقع بیشتر ولخرجی های روزانه غیر ضروری به نظر می رسند. به عنوان مثال اگر هر روز صبح در مسیر خود به محل کار یک فنجان قهوه می خرید، چرا این پول را برای خرید یک قهوه ساز پس انداز نمی کنید؟ و یا اگر هر روز 2-3 هزار تومان صرف ناهار می کنید، به آن معنا نیست که مجبور هستید تا آخر عمر این کار را انجام دهید. از خانه ناهار ببرید. کلیه آداب خرج کردن خود را مجددا ارزیابی کرده و ببینید که آیا انجام آن ها ضروری است یا خیر.

  1. برای خود محدودیت های مالی محکم تعیین کنید.

اگر واقعا نمی توانید جلوی ولخرجی های بی مورد خود را بگیرید، بهتر است به صورت هفته ای میزان محدودی پول به خودتان بدهید. این پول باید نقد باشد چرا که کنترل و رسیدگی به آن راحت تر است. اگر یاد بگیرید که با ماهی مثلا 100 هزار تومان مخارج روزمره خود را بگذرانید، برای پول هایتان ارزش بیشتری قائل می شوید و آداب صرفه جویی را به خوبی یاد می گیرید.

چند نکته جهت مدیریت مالی

به یاد داشته باشید که هر انسانی نیاز دارد تا مدیریت مالی صحیحی داشته باشد چون منابع درآمد نسبت به هزینه ها محدودیت دارد.

-         واقع بین باشید.

معمولا درآمد انسان برای همه خواسته های او کافی نیستند. بنابراین خواسته ها و نیازها را از هم جدا کنید و تمرکز خود را بر نیازها بگذارید.

-         مخارج خود را برای یک ماه ثبت کنید.

فهرستی از مخارج خود تهیه کنید تا مشخص شود که هزینه های زندگی شما چقدر است. سپس در پایان هر هفته جدول صفحه بعد را تکمیل بفرمایید.

برای کنترل نحوه خرج کردن پیشنهاد می کنیم اهداف خود را مشخص کنید. مشخص کردن اهداف مالی کار مفیدی است. این شما هستید که تصمیم می گیرید که میخواهید با پولتان چه کارکنید؟یعنی رسیدن به هدف بدون گرفتن وام.

-         قسمتی از منابع مالی خود را برای برنامه‌ های تفریحی و ذوقی کنار بگذارید.

به یاد داشته باشید که بسیاری از تفریح ها و سرگرمی ها در کشور ما ارزان هستند. از سوی دیگر دانشگاه برنامه های تفریحی زیادی با هزینه های اندک در اختیارتان می گذارد.

-                    مخارج روزانه زندگی خود و مخارجی را که موردی و فصلی هستند جدا کنید.

مثلا در شروع ترم هزینه های رفت و آمد و هزینه های خرید کتاب بیشتر از طول ترم است.

برای کاهش مخارج زندگی روزانه بهتر است  با هم اتاقی ها و دوستان خود مشترکا خرید کنید. معمولا بدین منظور یک " مادر خرج" تعیین می شود و که خرج ها را یک جا انجام داده و بعد مخارج بین اعضا تقسیم میشود.

-                    آینده نگر باشید.

هنگامی که هزینه های فصلی خود را بدانید آن وقت می توانید طبق آن برنامه ریزی کنید. از قبل به فکر هزینه های فصلی مانند رفت و آمد، مهمانی و تولد، خرید کتاب، مسافرت یا رفت و آمد به شهر خود را داشته باشید و از قبل شروع پس انداز کنید تا دچار سردرگمی نشوید.

-                    صرفه جو باشید.

صرفه جویی در فرهنگ ما بسیار پسندیده است. صرفه جویی با خست فرق دارد. بسیاری از هزینه ها را می توان با صرفه جویی کاهش داد.

در صورتی که مشکل مالی پیدا کردید، فورا کمک بگیرید. در این شرایط نزدیکان خود را در جریان بگذارید. علاوه بر خانواده، از خدمات امور دانشجویی، اداره رفاه، اداره مشاوره و.... کمک بگیرید. چون اگر دیر اقدام کنید ممکن است مشکلات دیگری نیز پیدا کنید.

اداره رفاه و خدمات امور دانشجویی معمولا وام هایی در اختیار دانشجویان قرار می دهند. اطلاعاتی در خصوص این واحدها و شرایط وام آن ها به دست بیاورید تا در مواقع نیاز بتوانید از آن ها کمک بگیرید.

لزوم صرفه جویی و قناعت

صرفه جویی و قناعت در زندگی و هزینه های مختلف، مایه آرامش روحی و روانی است و کسی که آن را سرلوحه زندگی خود قرار می دهد، از فقر و بدبختی نجات می یابد و شرافت، عزت اجتماعی، رضایت و خشنودی الهی را به دست می آورد. اگر قران به مومنین صالح وعده خوشبختی و حیات طیبه داده است، طبق فرمایش امام علی (ع) مرا از آن، قناعت در زندگی است. رسول خدا (ص) بهترین فرد از امت اسلامی را کسی می داند که صرفه جویی پیشه کرده و به روزی حلال قانع باشد و بدترین آن ها را کسی که حریص دنیا باشد. طبیعت انسان بر آمال و آرزوها سرشته شده است. اگر انسان بدون تربیت نفس پیش رود و به مربی آگاه دسترسی پیدا نکند، در چنین حالتی در آرزوهای مادی و شهوتی باقی می ماند و هرگز به کمالات انسانی نمی رسد. اما اگر از تعالیم آسمانی بهره برده و بر نفس خود چیره شود و رسیدن به دنیا و اهل آن را هدف قرار ندهد، به سعادت دنیوی و اخروی خواهد رسید. راه عملی قناعت و اجتناب از اسراف، باور کردن حساب ها و بازدهی اعمال در روز رستاخیز و همسویی با نیکان و دوری از اهل دنیاست.

 

                                 

                معاونت فرهنگي و دانشجويي

               مركز مشاوره دانشجويي

آخرین اخبار
برگزاری کارگاه آموزشی
برگزاری سومین نشست آموزشی " بهداشت روان خانواده " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
کارگاه آموزشی " بهداشت روان خانواده "به همت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مشارکت مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه و با حضور جمعی از کارکنان در سالن اجتماعات فارابی دانشگاه برگزار شد.
 ١٢:٢٠ - 1397/04/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کارگاه آموزشی " بهداشت روان خانواده " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
لزوم تشکیل شورای تأمین بهداشت روان به منظور ایجاد امکان بررسی جامع مسائل دانشجویی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
دانشگاه علوم بهزیستی...تماس با دانشگاهمراکز پژوهشیگروه های آموزشیمراکز درمانینقشه سایت دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved . دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی