منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4475 | کل بازدید : 262934 
دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧
 

افراد در طول زندگی خود ممکن است برای مدتی احساس خستگی زودگذر یا طولانی نماید. خستگی زودگذر می تواند ناشی از کار زیاد، مشغله های فکری ، تضادهای خانوادگی ، عدم تحرک کافی ، تغذیه نامناسب یا کم خوابی باشد. خستگی زودگذر معمولاً با استراحت ، کاهش حجم کار و رفتن به مسافرتی کوتاه و نشاط آور تسکین یافته یا کاملاً بر طرف می شود اما خستگی مزمن عارضه ای جدی و قابل تأمل است زیرا این نوع خستگی مستمر و فرسایشی است ، به گونه ای که شخص مبتلا به خستگی مزمن نه تنها آرامش و قرار خود را از دست می دهد و قادر به انجام کامل تعهدات اجتماعی و خانوادگی خود نیست بلکه ادامه خستگی مزمن به افسردگی و انزوای شخص بیمار می انجامد.

خستگی مزمن مجموعه‌اي از علايم، از درد عضلات و مفاصل گرفته تا سر درد و خستگي، همه و همه در طيف علايم اين بيماري قرار مي‌گيرند. مزمن بودن آن هم به اين معناست كه مجموعه همه علايمي كه گفته شد، فقط به چند روز منحصر نمي‌شود. بعضي از پزشكان مي‌گويند علايم بايد دست كم 6 هفته به طول بينجامد تا بشود تشخيص سندرم خستگي مزمن را براي بيماري مطرح كرد.

این بیماری معمولاً توأم با علائمی مانند عدم تمرکز فکری ، سردرد، گلو درد، دردهای عضلانی ، درد مفاصل ، دل پیچه ، تب ، افزایش ضربان نبض ، حساسیت غدد لنفاوی ، درد در قفسه سینه ، تعریق شبانه ، بیخوابی ، کاهش یا افزایش وزن و درنهایت مشکلات روانی و جسمانی است . خستگی مزمن زمینه ساز بیماری افسردگی است ، زیرا افسردگی یکی از پیامدهای ناگوار ادامه خستگی مزمن است . از همین رو اکثر روانپزشکان نشانه های خستگی مزمن را اساساً یک اختلال روانپزشکی دانسته و سایر نارسایی های عصبی و جسمی را از عوارض ثانویه بیماری خستگی مزمن می دانند.

تعريف علمي عبارت "خستگی مزمن" كمي پيچيده‌تر از آن است كه فكر مي‌كنيم. طبق يكي از رايج‌ترين تعاريف، كسي مبتلا به سندرم خستگي مزمن است كه:

1- دچار خستگي پايدار يا عود كننده‌اي باشد كه از مدتي پيش شروع شده و باعث شده كه توانايي فعاليت‌هاي روزانه فرد تا 50 در صد كاهش يابد. اين خستگي دست كم بايد شش هفته ادامه داشته باشد.

2- پزشك بايد بيمار را بررسي كرده باشد و تمام بيماري‌هايي را كه ممكن است علايمي شبيه اين بيماري ايجاد كند را مردود دانسته باشد تا بتوان براي بيمار اين تشخيص را داد. خيلي از بيماري‌هاي ديگر از قبيل عفونت‌ها، بيماري‌هاي خود ايمني، بيماري‌هاي رواني، بيماري‌هاي عصبي عضلاني و حتي عوارض جانبي برخي داروها مي‌تواند علايم مشابهي ايجاد كنند.

3- دست كم شش مورد از موارد زير بايد در بيمار وجود داشته باشد:

الف) تب پايين و در حد زير 5/38درجه يا لرز.

ب) گلو درد.

ج) غدد لنفاوي دردناك در ناحيه زير بغل يا گردن.

د) ضعف عضلاني.

هـ) درد يا احساس ناراحتي در عضلات.

ز) درد مفاصل بدون علايم التهاب (مثل تورم يا قرمزي).

ح) علايم رواني يا عصبي مثل فراموشي، تحريك پذيري، گيجي، عدم توانايي در تمركز فكري و افسردگي.

ط) اختلالات خواب (بي‌خوابي يا پرخوابي).

ي) شروع خستگي و ساير علايم در عرض چند ساعت يا چند روز   

اغلب مبتلایان به خستگی مزمن اظهار می دارند که فشار شدید جسمی و روانی در تشدید بیماری آنها مؤثر است و با افزایش فشارهای جسمی و روانی اختلالات فکری و دردهای جسمی آنها فزونی می یابد. یکی از نکات قابل تأمل در زندگی افراد مبتلا به خستگی مزمن "زندگی یکنواخت عاری از نشاط "، "یأس و بدبینی "، "کم خوابی و خواب نامنظم "، "تغذیه نامناسب "، "عدم تحرک کافی "، " لذت نبردن از مواهب زندگی "، " تمایل به گوشه گیری و ترک فعالیت های اجتماعی " است . بیماران مبتلا به خستگی مزمن بسته به جایگاه اجتماعی خود و شدت بیماریشان جهت تطابق با وضعیت اجتماعی و خانوادگی معمولاً به یکی از شیوه های رفتاری "خشونت "، "مهرطلبی و تکیه زدن به دیگران برای دریافت کمک " یا "عزلت جوئی " متوسل می شوند.

عوامل پیشگیری جهت عدم ابتلا به خستگی زودگذر و خستگی مزمن ناشی از کار مداوم و طاقت فرسا کدامند ؟

اگر این استدلال را بپذیریم که هر انسان برای ادامه زندگی نشاط آور نیاز به جسم و فکر سالم دارد می توان نتیجه گرفت که برای رهایی از این معضل ناشی از زندگی صنعتی در شهرهای بزرگ باید در کنار کار روزمره برای تلطیف روان خود و برخورداری از شرایط مطلوب عاطفی و جسمانی از ارتباطات مثبت اجتماعی بهره گرفت و با ایجاد روابط انسانی در محیط کار، خانواده و ارتباطات سازندة اجتماعی طعم عواطف زیبا را در زندگی احساس نمود.

دانشگاه علوم بهزیستی...تماس با دانشگاهمراکز پژوهشیگروه های آموزشیمراکز درمانینقشه سایت دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved . دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی