منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1056 | کل بازدید : 244811 
شورای برنامه ریزی معاونان فرهنگی – دانشجویی و روسای ادارات مشاوره دانشگاههای علوم پزشکی منطقه تهران تشکیل جلسه داد
دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧
پیوندهای مفید


روزه داری و سلامت روان
 

روزه داري و سلامت روان

 

" روزه بداريد برايتان بهتر خواهد بود اگر فوايد بي شمار اين عمل را بدانيد"  بقره آيه 184 

   

 هدف اصلي اديان آسماني راهنمايي و هدايت بشر و كمك به چگونه زيستن و حفظ او در برابر انحراف از مسير تكامل و سعادت بوده است، از اين رو راه هاي رسيدن به تكامل و سعادت را براي بشرتعيين كرده است .

     روزه و ساير دستورات واجب و مستحب دين اسلام ، براي تأمين سلامت جسمي و بخصوص سلامت رواني انسان است . با انجام اين دستورات با نيت قرب الهي ، نوعي آرامش روح و روان ، عزت نفس ، و اميدواري وجود انسان را فرا گرفته و به او احساس اتصال به يك منبع لايزالي مي دهد ودرماندگي ها و نگراني ها يش برطرف شده و محيط فردي واجتماعي سالمي ايجاد مي شود.

     با روزه داري و امساك از خوردن و آشاميدن و كنترل حواس و ... فرصت بيشتري براي روح جهت پرداختن به امور معنوي ايجاد شده و بدين ترتيب انسان مي تواند ارتباط معنوي بيشتري با خداي خود برقرار نمايد.

     روزه گرفتن و مبارزه باهواهاي نفساني و غرايز ، تأثيرات بسيار عميقي بر روح و روان و سلامت جسماني انسان دارد . غرايز انسان كنترل شده و به طور متعادل ارضاء مي شوند . چرا كه ارضاء بيش از حد اين غرايز، انسان را به انحطاط  كشانده و از مسيرتكامل باز مي دارد و زمينه ايجاد بسياري از نابهنجاري ها مي گردد.

     روزه داري و اجراي برنامه هاي مربوط به آن ، انجام يكسري رفتارهاي مناسب و خودداري از انجام يكسري رفتارهاي نامناسب و تكرار آنها طي يك ماه ، تمرين بسيار مناسبي است براي عادت دادن نفس به اموري غير از آنچه در ماه هاي ديگر عادت كرده بود، با چنين روشي است كه عزم و اراده ي انسان تقويت مي شود.

   روزه، بعد اجتماعي انسان را در كنار ساير ابعاد او رشد مي دهد؛ بدين صورت كه درس مساوات و برابري به افراد جامعه را ياد داده و توجه او به گرسنگان و محرومان، جنبه عيني و حسي پيدا مي كند.

     به طور كلي روزه داري باعث رشد ابعاد وجودي انسان شده و بين اين ابعاد هماهنگي به وجود مي آورد به طوري كه:

     - اثر معجزه آساي روزه داري ، در درمان و پيشگيري از انواع بيماري هاي جسماني و رواني به اثبات رسيده است .

     - در روزه داري با كنترل غرايز و اميال نفساني ، اراده فرد تقويت شده و در ارضاء غرايز، تعديل به وجود مي آورد .

     - روز ه داري در برابر افراد جامعه به ويژه محرومان و گرسنگان احساس مسئوليت ايجاد مي كند.

     - روز ه داري و انجام دستورات خداوند باعث رسيدن فرد به نقطه ي اتكال قدرتمندي مي شود كه موجب افزايش عزت نفس شده و به تبع آن فرد از انديشه ها ، گفتار ها و رفتارها ي سالم برخوردار شده ، سلامت رواني فرد و جامعه حاصل مي شود.  

 

رقيه امامي كندواني

كارشناس ارشد روانشناسي

آخرین اخبار
شورای برنامه ریزی معاونان فرهنگی – دانشجویی و روسای ادارات مشاوره دانشگاههای علوم پزشکی منطقه تهران تشکیل جلسه داد
شورای برنامه ریزی معاونان فرهنگی – دانشجویی و روسای ادارات مشاوره دانشگاههای علوم پزشکی منطقه تهران تشکیل جلسه داد
شورای برنامه ریزی معاونان فرهنگی – دانشجویی و روسای ادارات مشاوره دانشگاههای علوم پزشکی منطقه تهران ، روز سه شنبه ( سوم اسفندماه ) با حضور قائم مقام معاون فرهنگی – دانشجویی وزارت بهداشت ، مدیرکل دانشجویی و روسای اداره مشاوره و اداره پایش و سلامت روان دانشجویان این وزارت و معاونان فرهنگی – دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی منطقه تهران ، در سالن اجتماعات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تشکیل جلسه داد.
 ٠٨:٥٣ - 1395/12/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
معاونت فرهنگی دانشجویی (اداره مشاوره وسلامت روان دانشجویی نشست معاونت های فرهنگی دانشجویی وروسای ادارات منطقه یک در دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی 95/12/3) برگزار می نماید.
اداره مشاوره وسلامت روان دانشجویی طرح جامع پایش سلامت روان دانشجویی برگزار می نماید.
دانشگاه علوم بهزیستی...تماس با دانشگاهمراکز پژوهشیگروه های آموزشیمراکز درمانینقشه سایت دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved . دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی