منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1122 | کل بازدید : 254174 
زندگی خود را دوست بدارید و آن گونه که دوست دارید زندگی کنید
سه شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٧
پیوندهای مفید


روزه داری و سلامت روان
 

روزه داري و سلامت روان

 

" روزه بداريد برايتان بهتر خواهد بود اگر فوايد بي شمار اين عمل را بدانيد"  بقره آيه 184 

   

 هدف اصلي اديان آسماني راهنمايي و هدايت بشر و كمك به چگونه زيستن و حفظ او در برابر انحراف از مسير تكامل و سعادت بوده است، از اين رو راه هاي رسيدن به تكامل و سعادت را براي بشرتعيين كرده است .

     روزه و ساير دستورات واجب و مستحب دين اسلام ، براي تأمين سلامت جسمي و بخصوص سلامت رواني انسان است . با انجام اين دستورات با نيت قرب الهي ، نوعي آرامش روح و روان ، عزت نفس ، و اميدواري وجود انسان را فرا گرفته و به او احساس اتصال به يك منبع لايزالي مي دهد ودرماندگي ها و نگراني ها يش برطرف شده و محيط فردي واجتماعي سالمي ايجاد مي شود.

     با روزه داري و امساك از خوردن و آشاميدن و كنترل حواس و ... فرصت بيشتري براي روح جهت پرداختن به امور معنوي ايجاد شده و بدين ترتيب انسان مي تواند ارتباط معنوي بيشتري با خداي خود برقرار نمايد.

     روزه گرفتن و مبارزه باهواهاي نفساني و غرايز ، تأثيرات بسيار عميقي بر روح و روان و سلامت جسماني انسان دارد . غرايز انسان كنترل شده و به طور متعادل ارضاء مي شوند . چرا كه ارضاء بيش از حد اين غرايز، انسان را به انحطاط  كشانده و از مسيرتكامل باز مي دارد و زمينه ايجاد بسياري از نابهنجاري ها مي گردد.

     روزه داري و اجراي برنامه هاي مربوط به آن ، انجام يكسري رفتارهاي مناسب و خودداري از انجام يكسري رفتارهاي نامناسب و تكرار آنها طي يك ماه ، تمرين بسيار مناسبي است براي عادت دادن نفس به اموري غير از آنچه در ماه هاي ديگر عادت كرده بود، با چنين روشي است كه عزم و اراده ي انسان تقويت مي شود.

   روزه، بعد اجتماعي انسان را در كنار ساير ابعاد او رشد مي دهد؛ بدين صورت كه درس مساوات و برابري به افراد جامعه را ياد داده و توجه او به گرسنگان و محرومان، جنبه عيني و حسي پيدا مي كند.

     به طور كلي روزه داري باعث رشد ابعاد وجودي انسان شده و بين اين ابعاد هماهنگي به وجود مي آورد به طوري كه:

     - اثر معجزه آساي روزه داري ، در درمان و پيشگيري از انواع بيماري هاي جسماني و رواني به اثبات رسيده است .

     - در روزه داري با كنترل غرايز و اميال نفساني ، اراده فرد تقويت شده و در ارضاء غرايز، تعديل به وجود مي آورد .

     - روز ه داري در برابر افراد جامعه به ويژه محرومان و گرسنگان احساس مسئوليت ايجاد مي كند.

     - روز ه داري و انجام دستورات خداوند باعث رسيدن فرد به نقطه ي اتكال قدرتمندي مي شود كه موجب افزايش عزت نفس شده و به تبع آن فرد از انديشه ها ، گفتار ها و رفتارها ي سالم برخوردار شده ، سلامت رواني فرد و جامعه حاصل مي شود.  

 

رقيه امامي كندواني

كارشناس ارشد روانشناسي

آخرین اخبار
برگزاری کارگاه آموزشی
برگزاری سومین نشست آموزشی " بهداشت روان خانواده " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
کارگاه آموزشی " بهداشت روان خانواده "به همت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مشارکت مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه و با حضور جمعی از کارکنان در سالن اجتماعات فارابی دانشگاه برگزار شد.
 ١٢:٢٠ - 1397/04/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
شورای برنامه ریزی معاونان فرهنگی – دانشجویی و روسای ادارات مشاوره دانشگاههای علوم پزشکی منطقه تهران تشکیل جلسه داد
معاونت فرهنگی دانشجویی (اداره مشاوره وسلامت روان دانشجویی نشست معاونت های فرهنگی دانشجویی وروسای ادارات منطقه یک در دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی 95/12/3) برگزار می نماید.
دانشگاه علوم بهزیستی...تماس با دانشگاهمراکز پژوهشیگروه های آموزشیمراکز درمانینقشه سایت دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved . دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی