منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1797 | کل بازدید : 262903 
دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧
 

دلم برای خونه تنگ شده !

اکثر ما به زادگاهمان یا محلی که آن را خانه می نامیم، به شدت وابسته ایم. هرگاه نتوانیم برای کسب آرامش و امنیت در خانه خود حضور یابیم، بسیار آزرده می شویم.

بدون شک، یکی از خاطره انگیزترین دوران زندگی، دوران دانشجویی، به ویژه ترم اول دانشگاه است. اولین تجربه زندگی مستقل در فضایی غیر خانوادگی با همه جذابیت ها و دردسرهای زندگی جمعی در کنار احساس دانشجویی و دلخوشی های آن، ویژگی خاصی به این دوره می دهد.

دوران دانشجویی با همه تلخی ها، خوشی ها، سختی ها و شیرینی هایش بهترین دوران زندگی هر انسانی است. همین حس دانشجو بودن یکی از لذت بخش ترین ویژگی های این دوران است. حس دانشجویی یعنی حس نخبه بودن، ممتاز بودن ، برتر بودن و قابل احترام بودن است. حسی است که اعتماد به نفس و غرور در کنار افتخار و حس توانمندی در آن موج می زند و دانشجو سوار بر این موج لذت می برد و گاهی به دیگران به ویژه هم سن و سالان خود فخر می فروشد و خود را شایسته توجه و احترام بیشتری می داند.

وقتی شما خانه خود را به قصد حضور در دانشگاه ترک می کنید، چه بسا درجاتی از غم غربت و دلتنگی را حس کرده باشید.

برخی دانشجویان چنان غرق در هیجان دوستان و فعالیت های جدید می شوند که کاملا زندگی پیشین خود را از یاد می برند. بعضی دانشجویان فقط در همان چند دقیقه او هیجان زده هستند و سپس دلشان برای همه آن چیزهایی که برایشان آشنا و صمیمی بود تنگ  می شود و در آرزوی دیدار خانواده و دوستانشان به سر می برند. عده ای دیگر از همان ابتدای ورود به محیط ناآشنای دانشگاه و شهر در وحشتند. آن ها برای مدتی، از چند روز تا یکی دو سال تحصیلی، غمگین اند و تا حدودی احساس بیچارگی می کنند. دسته اخیر دانشجویان بر خلاف دانشجویان بومی از عوامل حمایتی محرومند، عواملی نظیر دوستان همشهری که با یک زبان و گویشند علاقه مندند با یکدیگر سخن بگویند.

 ما به هر محیط جدید پا بگذاریم و مجبود شویم نیازهایمان را به نحوی متفاوت با قبل و با افرادی دیگر تامین کنیم، دجچار غم غربت و دلتنگی می شویم. هر یک از ما برای تغییر و آموختن روش های مختلف و کنار آمدن با محیط های جدید، آستانه تحمل خاصی داریم. غم غربت، اصطلاحی کلی است که اندوه، غمگینی، از دست دادن معنا، ترس از تغییر یا احساسات تنهایی را در بر می گیرد.

گاهی اگر دانشجو نتواند نیازهای دوست داشتن و تعلق خود را با افراد جدید تامین کند،ممکن است دچار افسردگی جدی شود. در چنین شرایطی، دانشجوی جدید(یا دانشجویی که غم غربت دارد) در پی کمک های حرفه ای بر می آید تا از دغدغه ها و نگرانی هایش سخن بگوید.

غم غربت شفای عاجلی ندارد، ولی هرگاه به شدت غمگین شدید، اگر با کسی حرف بزنید حتما حالتان بهتر می شود اغلب اوقات، مشاوران می توانند معنای تازه ای از خودمان و زندگی را به ما نشان دهند، آن ها ما را به حل مشکلات و درک جدید محیط ترغیب می کنند. غم غربت، اغلب روشی است برای گفتن این که ما از مواجهه با آینده می ترسیم یا در کنار آمدن با آن تردید داریم. حرف زدن با دوستان جدید، درگیر شدن در برخی فعالیت های تازه (تا زمان مانوس شدن با آن ها) یا حرف زدن با مشاور یا استاد مورد علاقه تان راهی است برای تخفیف ناگوارترین حزن ها.

دانشجویانی بوده اند که به دلیل شکست در این واقعه (نپذیرفتن شرایط جدید) ترک تحصیل کرده اند و چه بسا افرادی بوده اند که با وجود این شرایط، قله های ترقی علمی را طی نموده اند.

به هر حال دوران دانشجویی تجربه کوتاهی از همه زندگی است و با همه تلخی ها و خوشی هایش یکی از بهترین دوران عمر آدمی است.

چند توصیه برای غلبه بر غم غربت(سازگاری سریع تر)

·                    بپذیرید که به آن دچارید: بخش اعظم خاطرات شما و آنچه شما میتوانید به آن تکیه کنید، در خانه قبلی تان است. غم غربت پاسخی طبیعی به این احساس فقدان است.

·                    با خواهر و برادر بزرگترتان یا دوستی که او هم از خانه دور است، در این باره صحبت کنید. قدرت زیادی لازم است تا این واقیعت را بپذیرید که چیزی شما را رنج می دهد و باید با آن روبرو شوید.

·                    با محیط جدید خود آشنا شوید. در اطراف قدم بزنید. اگر بدانید ساختمان ها ، کلاس ها و خدمات در کجا مستقرند، بهتر می توانید بر خود مسلط شوید.

·                    از دیگران بخواهید شما را در کشف محیط تازه  همراهی کنند. دوست یابی قدمی بزرگ در تخفیف غم

غربت است.

·                    با اعضای خانوادتان در تماس باشید ، اما تلفن های خود را محدود کنید. برایشان درباره فعالیت ها و تجربه های جدیدتان بنویسید. آن ها را متوجه سازید که شما هم مایلید از حال و روزگار آن ها مطلع باشید.

·                    قراری را برای رفتن به خانه تنظیم و مقدمات آن را فراهم کنید. این روش از احتمال بازگشت ناگهانی شما به خانه می کاهد و شما را روی هدف های محل اقامت جدیدتان متمرکز می کند.

·                    در پی فرصت های جدید برآیید. همان اندازه که دیدن مردم، کلاس ها، ساختمان ها و دیگر موارد محیط جدید وحشت انگیز به نظر می رسند، در عین حال فرصت آشنایی با مردمی را پیش می آورند که بین شما و آن ها زمینه علائق مشترکی وجود دارد. در کلاس هایی که برای شما جالبند، ثبت نام کنید و به فعالیت های مورد علاقه تان سرگرم شوید، یا فعالیت های تازه ای را امتحان کنید.

·                    کاری کنید. منتظر نشوید تا غم غربت خود برطرف شود. مشکلات مدفون شده، اغلب بعدها در چهره مشکلاتی دیگر مانند سردرد، خستگی، بیماری یا کمبود انگیزه رخ می نمایانند.

·                    سعی کنید در محیط خوابگاه و در برخورد با دیگران حتی المقدور کشمکش و مشاجره نداشته باشید.

·                    در موضوع های بحث انگیز و بی نتیجه به جدل نپردازید. نظم اتاق و خوابگاه را رعایت کنید و به حقوق دیگران احترام بگذارید.

·                    حساسیت های افراد را بشناسید و در لیست موارد رعایت شدنی قرار دهید. در صورت امکان با فعالیت های دیگر هم اتاقی ها از قبیل درس خواندن، خوابیدن، صحبت کردن و ... هماهنگ شوید تا ناهماهنگی، به بروز کشمکش نیانجامد. از ایجاد روابط نزدیک و صمیمی با افرادی که هنوز شناخت کافی از آن ها ندارید، خودداری کنید. در عین صمیمیت، حریم های شخصی را رعایت کنید.

 

دانشگاه علوم بهزیستی...تماس با دانشگاهمراکز پژوهشیگروه های آموزشیمراکز درمانینقشه سایت دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved . دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی