منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2218 | کل بازدید : 258569 
زندگی خود را دوست بدارید و آن گونه که دوست دارید زندگی کنید
جمعه ٢٧ مهر ١٣٩٧
پیوندهای مفید


آشنایی با اختلال وسواس
 

تعریف وسواس

بیماری وسواس همانند ترس های بدون دلیل و حالات اضطرابی، نوعی روان رنجوری(Nevrous) به شمار می آید که افراد مبتلا به این اختلال، اغلب احساس می کنند که قربانیان درمانده و ناتوانی بیش نیستند. گرچه اختلالات نوروتیک بطور کلی کمی کمتر از اختلالات شدید روانی(psychosis) آدمی را از پای در می آورند ولی به مرور این بیماری می تواند موجب ناتوانی های شدید شده و زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد.

اختلالت نوروتیک یا نوروزها از جهاتی در زمره اختلالات متوسط و میانی روانپزشکی قرار دارند. بدین معنی که بیماران نوروتیک از مشکل و اختلال خود خبر داشته و هنوز ارتباط خودرا با دنیای خارج قطع نکرده است. در حالی که اختلالات روانی شدید و یا پسیکوزها بیماری های حادتری هستند، به طوری که بیمار ممکن است به هیچ وجه درباره‌ی اختلال، خودآگاهی نداشته و ارتباط او با دنیای خارجش به شدت مختل شده باشد.

شیوع و سیر پیشرفت بیماری

سن شروع اختلال: افراد مختلف در سنین مختلفی مبتلا به اختلال وسواس می شوند که به طور متوسط سن ابتلا به اوایل دهه 20 سالگی است. که البته در مردان تا حدودی زودتر، یعنی اواخر دوره 10 سالگی و در زنان تا حدودی دیرتر می باشد.

جنسیت و تاهل: از نظر ابتلای به این بیماری، بین زنان و مردان تفاوت بارزی مشاهده نشده است. ولی پژوهش های مختلف نشان میدهد که تعداد زیادی از بیماران بزرگسال مبتلا به اختلال وسواس،ازدواج نکرده بودند که این میتواند ناشی از سخت گیری، ریز بینی و یا تردید در انتخاب آن ها باشد.

هم چنین فرزندان افراد مبتلا به وسواس هم کمتر از جمعیت عمومی می باشد، و اغلب والدین آنها نسبت به فرزندانشان افرادی ناکارآمد هستند و مسیر صحیحی را طی نمی کنند.

سیر پیشرفت اختلال: تقریبا در نیمی از بیماران وسواسی، این اختلال به تدریج شروع شده و به تدریج نیز پیشرفت می کند. روی هم رفته جریان پیشرفت این اختلال نامنظم بوده و دارای نوسان می باشد. در ضمن اگر این بیماری با افسردگی توام گردد، شدیدتر خواهد شد و به همین ترتیب اگر بیمار در شرایط پرتنش و پراسترس قرار گیرد، این احتمال که وسواس بار دیگر آشکار یا بدتر شود، بیشتر می باشد.

آیا من وسواس دارم؟

برای تشخیص اختلال وسواس باید 2 معیار زیر وجود داشته باشد:

1.      ابتلا به وسواس فکری، عملی یا هردو

الف) وسواس فکری به فکرهای ثابت و تصاویر ذهنی معنی اشاره دارد که به دفعات ذهن آگاه بیمار را خودسرانه مورد تهاجم و تاخت و تاز قرار میدهد و غالبا بدون معنا و در مواردی دارای جنبه های متناقض و نفرت انگیز می باشد. این گونه تجارب خلاف میل بیمار بوده و فرد تلاش می کند که در برابر آن ها مقاومت کند. بدیهی است که بیمار قادر به تشخیص این موضوع که تمام آن ها تصورات ذهنی و تفکرات خود او هستند، می باشد.

برای مثال: زن جوانی که به طور مرتب و ناخواسته گرفتار این فکر بود که از دیگران به او میکروب منتقل شده است. گاهی چنان در دام این فکر گرفتار میشد که می خواست در جمع مردم فریاد زده و آنچه را که تصور میکرد را بر زبان آورد.

ب) وسواس های عملی، رفتارهای غیرمفیدی هستند که مرتباً تکرار شده و در وراء آن ها نوعی احساس اجبار شدید وجود دارد. این رفتارهای اجباری،کلیشه ای وار به منصه ظهور میرسند و به خودی خود هدف نیستند، بلکه برای دستیابی به هدف معین و یا فرار از موقعیت و رویداد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. این رفتارها بیش از حد افراطی هستند و فرد معمولاً بیهودگی رفتار خود را حس می کند و از انجام این قبیل رفتارها به رضایت خاطر نمی رسد. در واقع این رفتارها فقط به نحوی او را از حالت تنش رها می سازد.

برای مثال، دختر جوانی هنگام خوابیدن بارها و بارها اطراف بستر و دیوارهای نزدیک به تختخواب خود را دستمال می کشید تا عاری از آلودگی شود و یا فردی که مرتب به مدت نیم ساعت دست های خود را میشست تا آن ها کاملا پاک و عاری از آلودگی شوند.

2.      وسواس های فکری و یا عملی در فرد ایجاد نوعی پریشانی میکنند که مکن است بر روی زندگی و فعالیت های روزانه وی تاثیرات تخریبی زیادی داشته باشد.

عوامل موثر در بروز اختلال وسواس:

1. رویدادهای آشکار ساز: معمولا تجربه های پر استرس در طول زمان، به صورت تدریجی، موجب بروز این اختلال می گردند. این قبیل تجربه ها عبارتند از: کار زیاد، مشکلات در ازدواج و روابط، مرگ یا بیماری یکی از عزیزان نزدیک و ...

2. تاثیر والدین: کودکانی که والدین آن ها گرفتار این نوع اختلال هستند، به ندرت گرفتار نوع پا برجای وسواس می شوند و اگر هم دچار این نوع اختلال شوند، معمولا آن را به صورت وابستگی شدید به والدین و یا کمرویی و ترس نشان می دهند.

توارث: نتایج حاصل از پژوهش های انجام شده نشان می دهد که خویشاوندان نزدیک به بیماران مبتلا به وسواس، با احتمال بیشتری به این اختلال گرفتار می شوند و در کل از پژوهش های به عمل آمده چنین بر می آید که تاثیر عوامل ارثی در بروز وسواس را نمی توان نادیده گرفت ولی این عامل به طوراختصاصی موجب ابتلای به آن نمی گردد و البته این به معنای تغییر ناپذیری وسواس نمی تواند باشد.

پیشگیری از اختلال وسواس

داشتن شناخت صحیح از نیازها، احتیاجات درونی و هم چنین نجوه ارضای آن ها از راه های منطقی و مطلوب، منجر به تعادل روانی بیشتر شده و در نتیجه شخص با اطمینان خاطر بیشتری به زندگی بدون تشویش خود ادامه خواهد داد.

بنابراین پیشگیری در دیدگاه شناختی شامل کلیه روش هایی است که فرد بتواند در نظام شناختی و اعتقادی خود تغییر و دگرگونی لازم را ایجاد نماید، تا با شناخت و پذیرش ضعف ها و قوت های خود و هم چنین با سعی و تلاش از راه های جامعه پسندانه، نیازها و اهدافش را تامین نماید.

روش های درمانی موثر در اختلال وسواس:

1.      مواجه سازی و جلوگیری از بروز پاسخ که از 2 مرحله تشکیل شده است:

–        قرار دادن بیمار در موقعیت های زندگی واقعی که در آن فرد گرفتار اضطراب و تشویش شده و رفتارهای وسواسی را از خود  بروز میدهد (مواجه واقعی) برای مثال، کسی که از توالت های عمومی به شدت ترس و اضطراب داشته و در صورت مواجه شدن با آن شروع به تکرر در آب کشی میکند، که موقعیت اضطراب زا همان توالت عمومی می باشد.

-        مانع شدن از اجرای رفتارهای وسواسی (جلوگیری از بروز پاسخ) که در مثال بالا پاسخ همان تکرر در آب کشی و شست و شو می باشد.

 

 

 

آخرین اخبار
برگزاری کارگاه آموزشی
برگزاری سومین نشست آموزشی " بهداشت روان خانواده " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
کارگاه آموزشی " بهداشت روان خانواده "به همت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مشارکت مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه و با حضور جمعی از کارکنان در سالن اجتماعات فارابی دانشگاه برگزار شد.
 ١٢:٢٠ - 1397/04/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری کارگاه آموزشی " بهداشت روان خانواده " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
لزوم تشکیل شورای تأمین بهداشت روان به منظور ایجاد امکان بررسی جامع مسائل دانشجویی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
دانشگاه علوم بهزیستی...تماس با دانشگاهمراکز پژوهشیگروه های آموزشیمراکز درمانینقشه سایت دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved . دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی